BURADABUL SORGULAMA SİTESİ ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ   

ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ KİMLİK SORGULA SSK BAĞ KUR EMEKLİ SANDIĞI VERGİ BORCU TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İŞ İLANLARI ARAMA TİCARET SİCİL TELEFON REHBERİ POSTA KARGO ECZANE HASTANE RANDEVU ULAŞIM SORGULAMA UÇAK HAREKET MAHKEME DOSYA SORGULA E-KARNE - E-OKUL - YGS - LYS - DGS -,AÖF, MTSAS, DPY, KPSS SINAV SONUÇLARI E-DEVLET ASKERLİK SORGULA AKRABA BUL

Ana Sayfa * İcra Hukuku * İcra İhaleleri * İcra Dilekçeleri * Adli Dilekçeler * İcra Haberleri  * İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri * Sorgula bul * Güncel Haberler


İcra İhaleleri
İcra Konuları
 
İcra Dilekçeleri

Adli Dilekçeler
İcra Haberleri

  Buradasınız        İcra / İcra Hukuku / Soru - Evladın Borcu Yüzünden Anne Babaya Haciz Gelir mi ?
  
       Yazının Bulunduğu Kategori :  İcra Hukuku

 Soru - Evladın Borcu Yüzünden Anne Babaya Haciz Gelir mi ?

 YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

 

19 Aralık 2011 tarihinde mektup yazan ziyaretçimiz Sayın Hüseyin T oğlunun borçları yüzünden mağdur kaldığını belirttiği mektubunda “ Oğlum bankadan çektiği ve işsiz kaldığı ve de ödeyemediği krediler yüzünden icra avukatları benimle muhatap olmaktalar. Şöyle ki; Bankaya evimin adresini vermediği halde avukatlardan bana yazı gelmektedir ve icra işlemleri yapacaklarını söylemektedirler. Oğlumun yasal adresi ve oturmak da olduğu adresin de benim adresimle hiç bir alakası yoktur. Buna rağmen benim üzerimden, benim evime icra işlemi yapabilirler mi? Ki benim hiçbir yerde kefilliğim de bulunmamaktadır. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekmektedir. Beni acilen bu konuda bilgilendirmenizi rica eder, şimdiden çok teşekkür ederim” demektedir.

Sayın ziyaretçimiz oğlunuzun borcu ile ilgili olarak icra avukatlarının sizinle “belli şartlarda” muhatap olması, size haciz işlemi uygulamaları veya borç ödenmesi konusunda size baskı yapmaları doğru olmadığı gibi, yasal da değildir. Ancak “belli şartlarda” işlemler yapılarak oğlunuzun borcu yüzünden ve yasal işlemler gereği siz de borçlu duruma düşebilir ve borcun ödenmesi konusunda yaptırımlara muhatap olabilirsiniz. 

Yazdıklarınıza göre cevap verirsek; oğlunuzun yasal adresi sizinkinden farklı bir adreste ise kesinlikle sizin evinize oğlunuz adına tebligat yapılamaz.

Haciz işlemleri uygulanamaz. Tebligat yapılamadığı halde bir şekilde tebligat yapılmışsa sehven alındığına, borçlunun adresinizde bulunmadığına dair bir beyanla icra müdürlüğüne dilekçe vererek tebligatları iade edebilirsiniz.  Bu süre 5 ya da 7 gün içerisine yapılmak zorundadır.

Ola ki oğlunuz adına tebligat aldınız. İtiraz etmediniz. Fiili hacze muhatap olursunuz. Bu kez gelen haciz ekibine bulunduğunuz yerdeki eşyaların kendinize ait olduğunu, borçlunun sizinle beraber yaşamadığını beyanla hacizde istihkak iddiasında bulunarak eşyalarınızı haciz yapılmaktan kurtarma yoluna gitmeye çalışacaksınız. Eğer alacaklı ya da vekili mallarınızı haczeder ya da kaldırırsa haciz tutanağında istihkak iddiasında bulunduğunuzu kaydettiriniz. Mutlaka haciz zaptına oğlunuzun sizle yaşamadığını, oğlunuz adına evinizde haciz yapacakları mal bulunmadığını ve mümkünse birkaç komşunuzun da bu durumu doğrulayacağı söylemlerini zapta geçirtin ve zaptın bir nüshasını mutlaka alın. Ve en kısa zamanda ( 3 gün ) İcra Mahkemesinde istihkak davası açarak malların iadesini talep edebilir, mallarınız üzerindeki haczin kaldırılması için yaptığınız masrafları alacaklıyı icraya vermek suretiyle tahsil edebilirsiniz. İtirazın 7 gün içerisinde olacağını asla unutmayınız

Oğlunuzun borcu ile ilgili olarak size İİK 89. maddesine göre borçlunun üçüncü kişideki hak ve alacakları gerekçe gösterilerek bunlar için ihbarname gönderilir. Diyelim ki size gönderilen 89/1 ihbarnameye cevap vermediniz. İki ve üçüncü ihbarnamelere de süresi içinde cevap vermezseniz otomatikman siz de borçlu duruma düşersiniz. Bu ihbarnameler borçlu ile ticari olsun olmasın bir şekilde hak ve alacakları bulunabileceği kişi ve kurumlara gönderilir. Eğer bu tür ihbarnameler almışsanız ve aldığınız bu tür ihbarnamelere 7 gün içerisinde İcra Müdürlüğü kanalıyla itiraz etmezseniz borçlu duruma düşersiniz.

Ayrıca bundan sonra oğlunuz adına gelecek tebligatları almayın. Alacaklılara oğlunuzun adresini verin. Ayrıca sitemizde bulunan üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklar konusunu, istihkak davası hakkında bilgşileri bulmanız ve incelemenizi tavsiye ederiz.


YORUM EKLE / FACEBOOKTA PAYLAŞ

 

HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama
2014 İcra Harçları
2014 Yargı harçları


 

AVUKAT VE İCRA HABERLERİNDE
 SON DAKİKA


HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA
HABER OKU
TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU