BURADABUL SORGULAMA SİTESİ ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ   

ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ KİMLİK SORGULA SSK BAĞ KUR EMEKLİ SANDIĞI VERGİ BORCU TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İŞ İLANLARI ARAMA TİCARET SİCİL TELEFON REHBERİ POSTA KARGO ECZANE HASTANE RANDEVU ULAŞIM SORGULAMA UÇAK HAREKET MAHKEME DOSYA SORGULA E-KARNE - E-OKUL - YGS - LYS - DGS -,AÖF, MTSAS, DPY, KPSS SINAV SONUÇLARI E-DEVLET ASKERLİK SORGULA AKRABA BUL

Ana Sayfa * İcra Hukuku * İcra İhaleleri * İcra Dilekçeleri * Adli Dilekçeler * İcra Haberleri  * İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri * Sorgula bul * Güncel Haberler


İcra İhaleleri
İcra Konuları
 
İcra Dilekçeleri

Adli Dilekçeler
İcra Haberleri

  Buradasınız        İcra / İcra Hukuku / Mernis adresine 21.maddeye göre tebligat
  
       Yazının Bulunduğu Kategori :  İcra Hukuku

 Mernis adresine 21.maddeye göre tebligat

 YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

 

MERNİS ADRESİNE 21. MADDEYE GÖRE TEBLİGAT

11.01.2011 tarih ve 6099 sayılı kanunla, Tebligat Kanununa ilişkin değişikliklerden sonra borçlulara yapılan tebligatların yapılmama sorunu artık tarihe karışmaya başladı.  Alacaklılar, sürekli adres değiştiren borçlulara ulaşmakta ve tebliğ yapılamadan gelen ödeme emirlerini tebliğ edebilmek için akla karayı seçiyorlardı. Mernis adresinin uygulanmaya başlaması bile fayda etmemiş, adresi kimin kaydettirdiği bilinmediğinden dolayı Mernis adresine 35. maddeye göre değil 21.maddeye göre dahi tebligat yapılamıyordu.

Ancak Tebligat Kanunu’nda yapılan değişiklikle kişinin adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi artık bilinen adresleri tebligat yapmaya uygun değilse 21. maddeye göre tebliğ yapılmasına uygun hale geldi. Alacaklılar borçluların bilinen adreslerine ödeme emirlerini gönderdiklerinde, bu adreslere tebligat yapılamadığı durumda talep açarak adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresine Tebligat Kanununun 21. maddesine göre tebliğ yapılmasını talep edebileceklerdir.

Her ne kadar kanunun yürürlüğe girmesi bir ay gibi bir zaman içerisinde olsa da birçok alacaklı/vekil ulaşamadıkları borçluların Mernis adreslerine 21. maddeye göre tebliğ konusunda acele ettiklerinden uygulamada karışıklıklarda olmaya başladı. Birçok icra müdürlüğü bu tür talepleri uygularken bir kısım müdürlüklerde olaya ılımlı yaklaşarak gelen talepleri reddetmektedirler.

Alacaklı/vekiller takip açtıklarında dosyada mevcut adresler yerine tebligat çıkartılırken borçlunun Mernis adresini talep etmektedir. Talep sonucu tespit edilen adrese 21. maddeye göre tebliğini istemektedirler. Ancak bu tür bir talep icra müdürünün reddine sebep olmaktadır. Zira uygulamanın esas şartı borçluya tebligatın yapılması için öncelikle bilinen tüm adreslerinin denenmiş olma şartıdır. Keza kanunda “TK. 10. Maddesine göre de “Bilinen en son adresin tebligata elverişli olmadığının anlaşılması veya tebligat yapılamaması hâlinde” diye açık bir şekilde belirtmektedir.

Takip açan taraf borçluya tebliğ çıkartacağı zaman öncelikle muhatabın bilinen adreslerine tebliğ işlemini yapması lazımdır. Bilinen adreslere tebliği yapılamaz ve bila-olumsuz gelirse o zaman Mernis adresini tespitini İcra Müdürlüğünden talep eder. Adres Kayırt sistemindeki adrese daha önce tebligat yapılmış ve bila dönmüşse o zaman ADRES KAYIT SİSTEMİNDEKİ adrese 21. maddeye göre tebliğini talep eder. Eğer ADRES KAYIT SİSTEMİNDEKİ adrese daha önce tebligat yapılmamışsa bu durumda o adrese tebligat çıkartılır. Şayet bu da olumsuz olarak geri gelirse işte o zaman bilinen son adres olduğu tespit edilen MERNİS ADRESİne 21. maddeye göre tebliğ yapılması talebi yerinde bulunur. Dağıtıcıda zarfın üzerinde MERNİS ADRESİDİR 21. MADEDEYE GÖRE TEBLİĞ YAPILMALIDIR ibaresini gördüğü mazbatayı TK. Md. 21'e göre yapacak. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih tebliğ tarihi sayılacak.

Tebligat zarfı üzerinde “MUHATABIN ADRESİ ADRES KAYIT SİSTEMİNDEKİ MERNİS ADRESİDİR 21. maddeye göre tebliğ edilmelidir”  ibaresi bulunan zarfın ifasını yerine getirmeden iade eden memurun dikkatsizliği nedeniyle iade gelen tebligat mazbatasının masrafsız olarak tebliğinin yapılması için ilk gönderen PTT Şube Müdürlüğüne yazı yazarak tekrardan gönderilmesini sağlamanız da mümkündür.

Adres Kayıt sistemindeki adrese 21. maddeye göre tebligat talep örneği için tıklayınız

Adres Kayıt sistemindeki adrese tebligat talep örneği için tıklayınız


YORUM EKLE / FACEBOOKTA PAYLAŞ

 

HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama
2014 İcra Harçları
2014 Yargı harçları


 

AVUKAT VE İCRA HABERLERİNDE
 SON DAKİKA


HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA
HABER OKU
TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU