Ana Sayfa


 İcra Hukuku *İcra Dilekçeleri *İcra Malları İhaleleri  *Adli Dilekçeler *İcra Haberleri  *İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri  * Barolar


  Buradasınız        İcra / Dilekçeler / İcra borcuna ve dosyasına itiraz dilekçesi

ADLİ DİLEKÇELER İÇİN TIKLAYINIZ
İCRA DİLEKÇELERİ
 

  

     Yazının Bulunduğu Kategori :  Dilekçeler

 İcra borcuna ve dosyasına itiraz dilekçesi

YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

Paylaş

Aşağıda icra takip yollarının açıklaması ve dilekçe örnekleri bilgi amaçlı sizlere sunulmuştur.

1- Mahkeme kararına dayanan borçlar.

2- Sözleşmeye dayanan borçlar (ilamsız takipler)

3- Kambiyo senetlerine (çek-senet-poliçe) dayanan borçlar.

1- Kesinleşmiş mahkeme kararına dayanan borçlara itiraz etme olanağı yoktur. Bu nedenle icra dairesine vereceğiniz dilekçe dikkate alınmaz ve hakkınızdaki işlemler durmaz. Ancak faiz ve mahkeme masrafları yanlışlıkla fazla hesaplandıysa icra emrinin iptalini talep edebilirsiniz Bu iptal borcu ve icra takibini ortadan kaldırmaz sadece icra emri düzelttirilir.

2- Sözleşmeye dayanan borçlarda ve ilamsız takiplerde ise gelen ödeme emrindeki borç tutarına ve faize 7 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. Bu itiraz icra müdürlüğüne yapılır. Ancak haksız yapacağınız itiraz sizin borç anaparasının % 40 ı kadar tazminat ödemenize neden olabilir.

    T.C.

………………………………….

  NÖBETÇİ İCRA HAKİMLİĞİNE
      

Dosya No : 0000/00000… Es.

Dilekçe Konusu : Borca ve faize itiraz

İtirazlarım : Ödeme emrini 00.00.0000 tarihinde aldım, süresinde itiraz ediyorum. Borcun ana parasına bir itirazım yoktur …… şirketiyle yaptığım kredili ve taksitli satış sözleşmesi gereğince alışveriş yaptım ve maddi imkansızlıklarım deneniyle ödeyemedim. Borcumu en kısa zamanda ödeyeceğim. Ancak geç ödeme halinde uygulanacak faiz yıllık % .... olarak belirlenmiş olmasına rağmen ödeme emrinde %.... faiz istenmiş olup, 0.000,00 TL tutarındaki hesaplanmış faiz de 000.00 TL olmalıydı. Fazladan istenmiş olan 000,00 TL ye itiraz ediyorum. ( bu şekilde açıkça ve ayrıca itiraz etmezseniz, yasa gereği “hiç” itiraz etmemiş sayılırsınız ve icra müdürlüğünce itiraz etmemiş sayılırınız, işlemler de devam eder. Bu örnekte itiraz ettiğiniz 000,00 TL için takip durur ama kalan kızım için devam eder ödemeniz gerekir) İtirazımın kabulü ile takibin itiraz ettiğim 000,00TL açısından durdurulmasını arz ve talep ederim.

………

Eki: Nüfus Cüzdanı fotokopisi (imza)


HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama


HABER.İCRADA.NET SON DAKİKA
HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA

TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU